Pytania / FAQ

 • Jakość skanów...

  Karty pocztowe zawarte w tym serwisie mają zredukowaną rozdzielczość. Powody takiego postępowania są dwa. Po pierwsze chcę aby strony ładowały się do Państwa przeglądarek maksymalnie szybko. Po drugie jest to skuteczne zabezpieczenie przed nielegalnym kopiowaniem co już się niestety zdarzało...(te skany po prostu nie nadają się do drukowanych publikacji).
  W przypadku uzyskania mojej zgody na wykorzystanie kart, przesyłam drogą elektroniczną lub na nośniku CD skany o dużej rozdzielczości zapisane w formacie tiff lub jpg o małej kompresji. Inne formaty dostępne są na Państwa życzenie.

 • Najstarsze kartki ze Szczecina

  Jaka jest najstarsza szczecińska kartka pocztowa? Ta z mojej kolekcji ma obieg datowany na 1882 rok, choć z pewnością sama karta jest jeszcze starsza. Kilka przykładów takich kart jest na stronach w dziale "litografie". Najstarsze szczecińskie karty o jakich słyszałem i które są w polskich zbiorach pochodzą z 1879 oraz 1880 roku.
  Zwykle te najstarsze pocztówki, drukowane przed 1898 rokiem, nazywa się Volrlauferami. Wśród kolekcjonerów nie ma jednak zgodności co do tej daty. Czasami podaje się inne: 1894 lub 1895.

 • Prawa autorskie - czyli jak wykorzystać moje kartki ?

  Wszystkie reprodukowane tutaj kartki pochodzą z mojej prywatnej kolekcji. Mam ich oczywiście dużo, dużo więcej. W celu wykorzystania moich kart do publikacji w książkach, kalendarzach i na zaproszeniach, trzeba przede wszystkim do mnie napisać podając dokładnie Państwa cel. Jeżeli jest to przedsięwzięcie niekomercyjne zwykle udzielam takiej zgody bezpłatnie.
  Uwaga - zawsze stawiam jeden podstawowy warunek! Przy reprodukcjach musi być napisane, że karty pochodzą z mojego zbioru wraz z podaniem adresu internetowego: www.czejarek.pl/stettin
  Reprodukowanie kart bez mojej pisemnej zgody jest zabronione!

 • Pytania / FAQ

  Od pierwszej chwili, kiedy tylko mój serwis "Gruss aus Stettin" zawitał w sieci, jestem zasypywany pytaniami od Państwa. W miarę wolnego czasu chętnie na nie odpowiadam. Zawsze z zainteresowaniem czytam uwagi i komentarze. Jeżeli ktoś znalazł tu jakiś błąd proszę mi o tym szybko napisać! Będę bardzo wdzięczny... Wiele z Państwa listów dotyczy tych samych tematów. Wzorem innych serwisów internetowych postanowiłem zrobić w tym miejscu wykaz najbardziej typowych pytań jakie dostałem wraz z odpowiedziami.
  Przy okazji... Jeżeli używają Państwo przeglądarki MS Internet Explorer, proszę kliknąć na plusik <+> i w ten sposób dodać moją "pocztówkową" stronę do swoich ulubionych stron. Dziękuję :)

 • Skąd bierze się takie kartki?

  Jak stworzyć taką kolekcję? Potrzeba czasu, cierpliwości i niestety... pieniędzy. Kartki najłatwiej kupować na giełdach kolekcjonerskich lub na internetowych aukcjach. Na poczatek polecam zwłaszcza dwa serwisy. Polski: www.allegro.pl i niemiecki www.ebay.de. Sporo ciekawych kart jest w serwisie niemieckim, ale też kupowanie tam wiąże się z większymi kłopotami no i z pewnym ryzykiem związanym z przekazywaniem pieniędzy.
  Link do strony Allegro z pocztówkami jest w menu po lewej. Proszę sprawdzić :) Ceny są bardzo różne. Bywa, iż kartkę można kupić już za kilkanaście złotych. To niestety rzadkość. Zwykle cena sięga kilkudziesięciu złotych a nawet kilkuset złotych za jedną sztukę. Trzeba do tego doliczyć koszty przesyłki i przelewu. W przypadku serwisów zagranicznych koszty mogą być bardzo poważne.
  Dla mnie największe znaczenie mają prywatne kontakty. Po kilku miesiącach zbierania poznaje się już pierwszych kolekcjonerów. Muszę przyznać, że są to bardzo ciekawe i wartościowe znajomości. Właśnie od takich ludzi kupuje się (lub zdobywa przez wymianę) najciekawsze egzemplarze.

 • Skąd pochodzi nazwa "pocztówka" ?

  Polskiej nazwy na karty pocztowe poszukiwano dość długo. W 1900 roku zorganizowano w Warszawie "Pierwszą Wystawę Kart Pocztowych". Ekspozycja biła rekordy popularności co ucieszyło organizatorów. Przy okazji ogłoszono też konkurs na nazwę dla karty pocztowej.
  Nadesłano w sumie 296 propozycji. Najpierw przedstawiciele Redakcji "Słownika Polskiego" wybrali pięć ich zdaniem najlepszych. Później z tej grupy wybierano jedną. Głosowali (oczywiście na kartach pocztowych) goście oraz uczestnicy wystawy.
  Wyniki były następujące. Najwiecej głosów (141) otrzymała nazwa POCZTÓWKA. Następne propozycje zdobyły mniej głosów: OTWARTKA (76), LIŚCIK (50), LISTÓWKA (23) i PISANKA (19) Autor najlepszej nazwy ukrywał się pod pseudonimem "Marja z B". Pod otwarciu koperty okazało się, że jest to sam... Henryk Sienkiewcz! Wymyślona przez znanego pisarza nazwa na kartę pocztową obowiązuje do dziś.

Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.