Wnętrza 3

Im bliżej 1939 roku, tym częściej na szczecińskich kartach pocztowych pojawiają się "słuszne" symbole. Czasami ma się wrażenie, że wydawca pocztówki chciał demonstracyjnie pokazać jakie posiada przekonania albo jak "słusznie" ma wystrojoną salę. Są więc liczne flagi ze swastykami oraz portrety Adolfa Hitlera. Dobrym przykładem jest tutaj ostatnia kartka z tej strony - Gaststatte Seeblick - Strandseebad Altdamm (Szczecin Dąbie). Wystarczy popatrzeć co wisi na ścianach.

Co ciekawe, takie kartki pocztowe stosunkowo trudno zdobyć. Nie dla tego, że są wyjątkowo rzadkie, lecz z zupełnie innego powodu. W ostatnim czasie z rynku wykupują je zbieracze, głównie młodzi ludzie, zafascynowani symbolami faszystowskimi. Dla nich nie jest ważne co przedstawia kartka - ważny jest portret fuhrera albo brunatna flaga.

Pierwsza kartka od lewej strony to popularna winiarnia i restauracja "Alter Ratskeller". Od 1867 roku mieściła się w podziemiach Alte Rathaus (Starego Ratusza) i była ulubionym miejscem wielbicieli silniejszych trunków. Należała kolejno do kilku właścicieli, m.in. do Justusa Gentza i Hermanna Mahlera. Budynek był jednym z bardzo niewielu jakie w tej okolicy przetrwały wojenną zawieruchę. Pełnej odbudowy, wraz z podziemiami, doczekał się dopiero w 1975 roku. Na dole otwarto polską miodosytnię "U Wyszaka". Lokal był szczególnie popularny wśród dewizowych marynarzy odwiedzających w tamtych czasach Szczecin. Czarnorynkowy przelicznik powodował, że nasze ceny były dla nich śmiesznie niskie.

Druga kartka to skład importowanych alkoholi znanego handlowca Wilhelma Ohlena, który przekształcił się z czasem w renomowaną szczecińską winiarnię "Weinstuben Wilhelm Ohlen". Lokal czekał na miłych gości przy Paradenplatz (dziś Aleja Niepodległości). Jedną z wielkich atrakcji był niezwykły podświetlany szklany parkiet w sali balowej. Budynek przetrwał wojnę i już w 1945 roku uruchomiono tu prywatną restaurację "Sim". Ta padła ofiarą socjalistycznej kolektywizacji i kilka lat później, upaństwowiona, miała nową nazwę "Bajka". W latach siedemdziesiątych stała się synonimem lekko podejrzanego i drogiego klubu nocnego.
 • bez obiegu pocztowego "Alter Ratskeller" Inhaber Hermann Mahler rynek Starego Miasta Stettin
  bez obiegu pocztowego "Alter Ratskeller" Inhaber Hermann Mahler rynek Starego Miasta Stettin
 • 30.07.1920 obieg pocztowy Wilhelm Ohlen Weinhandlung Paradenplatz 28/29
  30.07.1920 obieg pocztowy Wilhelm Ohlen Weinhandlung Paradenplatz 28/29
 • 12.06.1914 obieg pocztowy Ernst Krause Bier Stuben Neue Konigstr. Eingang: Bollwerk Stettin
  12.06.1914 obieg pocztowy Ernst Krause Bier Stuben Neue Konigstr. Eingang: Bollwerk Stettin
 • bez obiegu pocztowego Gaststatte Seeblick Strandseebad Altdamm A.Tessendorf Telefon 1128
  bez obiegu pocztowego Gaststatte Seeblick Strandseebad Altdamm A.Tessendorf Telefon 1128
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.