Wnętrza 4

Wnętrza wybranych szczecińskich kościołów. Stosunkowo rzadki motyw na kartkach pocztowych a to za sprawą kłopotów w dobrym wykonaniu zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu.

Pierwsze dwie kartki z lewej, doskonałe technicznie (renomowany wydawca: Trinks & Co. z Lipska) przedstawiają dzisiejszą katedrę czyli Jacobi-Kirche (kościół Świętego Jakuba). Już w połowie XIII wieku rozpoczęto w tym miejscu budowę pierwszej murowanej trzynawowej bazyliki. Obecna forma pochodzi z przełomu XIV i XV wieku zaś imponująca wieża powstała najprawdopodobniej tuż przed przejęciem kościoła przez protestantów w 1534 roku. Przetrwała niedługo, bo do wielkiego pożaru w 1677 roku. Próbę odbudowy podjęto dopiero w 1893. Niestety rok później bardzo silny wiatr spowodował zawalenie się całej konstrukcji. Upadający hełm wieży zniszczył dach kościoła i kaplicy. Ponowną rekonstrukcje zakończono w 1901. Na pierwszej kartce widać ołtarz - dzieło Ercharda Loefflera z malowanym w Rzymie obrazem Lengericha "Zdjęcie z krzyża"

Trzecia kartka to kościół zamkowy (Schloss Kirche) i jego wnętrze (zobacz powiększenie). Powstał w 1577 roku jako kaplica książęca według projektu mistrza Wilhelma Zachariasza. Od XVIII wieku formalnie istniała tu parafia zamkowa. Pięknie zdobione wnętrze oraz liczne zabytki sztuki sakralnej padły ofiarą pożaru po alianckim nalocie w 1944 roku. W czasie częściowej odbudowy zamku w latach pięćdziesiątych, w dawnej kaplicy, urządzono salę koncertową im. Księcia Bogusława X.

Na ostatniej karcie jest kościół św. Jana Chrzciciela przy Bogurodzicy (Greifenstrasse) w centrum miasta. Budowę świątyni ukończono w 1890 roku. Był to pierwszy kościół katolicki zbudowany w Szczecinie w okresie poreformatorskim. Uszkodzona w czasie bombardowań świątynia została odbudowana po wojnie i służy do dziś.

 • bez obiegu pocztowego Jacobi-Kirche Altarseite - Ołtarz Trinks & Co, Leipzig, 59
  bez obiegu pocztowego Jacobi-Kirche Altarseite - Ołtarz Trinks & Co, Leipzig, 59
 • bez obiegu pocztowego Jacobi-Kirche Orgelseite - Organy Trinks & Co, Leipzig, 69
  bez obiegu pocztowego Jacobi-Kirche Orgelseite - Organy Trinks & Co, Leipzig, 69
 • 8.06.1934 obieg pocztowy Schloss Kirche powiększenie Katharina Schultz
  8.06.1934 obieg pocztowy Schloss Kirche powiększenie Katharina Schultz
 • bez obiegu pocztowego Katholishe Kirche św.J.Chrzciciela wyd. S.W. St. 8679
  bez obiegu pocztowego Katholishe Kirche św.J.Chrzciciela wyd. S.W. St. 8679
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.