Ciekawostki 10

Oto szczeciński zamek. Największy na zachodnim Pomorzu, wybudowany w XIV wieku. Kształt renesansowej rezydencji zyskał w latach 1575-77 na zamówienie Jana Fryderyka. Dobudowano wtedy nowe skrzydła, zrobiono krużganki, całość ozdobiono attyką. Wnętrza projektowali znakomici architekci z Włoch. Dobre czasy zakończyły się wraz ze śmiercią ostatniego z Gryfitów - Bogusława XIV w 1637 roku. Potem zamek oblegali Szwedzi i Branderburczycy. W 1705 roku na kilka lat zamieszkała tu Katarzyna Leszczyńska, w 1709 schronienia przed Sasami i Rosjanami szukał sam król Stanisław Leszczyński. Od 1720 roku zamek był we władaniu Prus.

Chociaż pod pruskimi rządami szczeciński zamek oficjalnie pełnił rolę rezydencji w rzeczywistości powoli zamieniał się w siedzibę licznych urzędów. W 1733 roku na dachu wybudowano pawilon widokowy. Na początku XIX wieku, w czasach francuskich, na zamku urządzono koszary. Później znów wrócili urzędnicy. W czasie remontu robionego na potrzeby pruskiej rodziny królewskiej, w latach 1840-1842 dobudowano m.in. "odrzańską" wieżę widokową. Zamek został całkowicie zrujnowany i spalony w czasie alianckiego nalotu dywanowego na Szczecin 17 sierpnia 1944 roku. Decyzję o dobudowie podjęto w 1954 roku. Prace trwały przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Charakterystycznym elementem na dziedzińcu szczecińskiego zamku jest zachowana do dziś Wieża Zegarowa. Większa tarcza wskazuje datę i godziny, mniejsza minuty. Zegar zrobił w 1694 roku mistrz Kasper Nietard z Drawska Pomorskiego. W północnym skrzydle zamku czynny był Kościół Świętego Ottona. Powstał jeszcze w 1577 roku jako kaplica książęca według projektu Wilhelma Zachariasza. Zarówno wieża jak i liczne zabytki sztuki sakralnej padły ofiarą pożaru po nalocie. W czasie odbudowy w dawnej kaplicy, urządzono salę koncertową im. Księcia Bogusława X - najwybitniejszego ze wszystkich władców Pomorza Zachodniego, ożenionego w 1491 roku z córką Kazimierza Jagiellończyka - Anną.

 • bez obiegu pocztowego dziedziniec nr 145/3811
  bez obiegu pocztowego dziedziniec nr 145/3811
 • bez obiegu pocztowego dziedziniec, wieża zegarowa nr 17
  bez obiegu pocztowego dziedziniec, wieża zegarowa nr 17
 • bez obiegu pocztowego dziedziniec nr 5524, S.W. St.
  bez obiegu pocztowego dziedziniec nr 5524, S.W. St.
 • bez obiegu pocztowego wejście na zamek Stett 43
  bez obiegu pocztowego wejście na zamek Stett 43
 • bez obiegu pocztowego widok od Starego Miasta nr 11328, S.W. St.
  bez obiegu pocztowego widok od Starego Miasta nr 11328, S.W. St.
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.