Ciekawostki 12

Jeżeli ktoś myśli, że cenzura to znak tylko naszych czasów - jest w wielkim błędzie! Na samej górze widoczna jest kartka, którą umieściłem na okładce mojej ksiażki z grudnia 2007 roku zatytułowanej: "Szczecin i okolice na starych pocztówkach" (wyd. Księży Młyn z Łodzi - kliknij w tytuł po szczegóły). To piekna kolorowa pocztówka ale... ocenzurowana! Niżej oryginalne zdjęcia z zaznaczonymi (dla ułatwienia) zmianami.

Jak widać usunięto przede wszystkim źle ubranych ludzi. Ponieważ w tamtych czasach nikt nie słyszał o grafice komputerowej, takich zmian dokonywano za pomocą bardzo precyzyjnego retuszu. Ale uważny obserwator i tak zauważy zmiany. Wystarczy spojrzeć na fakturę muru budynków w tle.

 • obieg pocztowy, 8.06.1906
  obieg pocztowy, 8.06.1906

  napis: "Stettin - Denkmal Wilhelm I"
  wyd. Ottmar Zieher, Munchen, nr 3575

  ładna kolorowa i... ocenzurowana kartka pocztowa, może koło cesarza nie mogli stać brzydko ubrani ludzie?

 • oryginalne zdjęcie fotografia wykonana około 1897 roku
  oryginalne zdjęcie fotografia wykonana około 1897 roku

  jak widać oryginalne zdjęcie było dużo starsze niż prezentowana wyżej pocztówka, trzeba pamiętać, że w tamtych czasach fotografie wykonywano dość rzadko, więc czasami wykorzystywano je wielokrotnie do różnych pocztówek

 • oryginalne zdjęcie z zaznaczonymi na czerwono głównymi zmianami
  oryginalne zdjęcie z zaznaczonymi na czerwono głównymi zmianami

  może o wyretuszowaniu postaci zdecydowało również to, że kolorową pocztówkę wydano daleko od Szczecina (?), znane mi są bowiem inne kratki wydane w Szczecinie (c-b) wykorzystujące oryginalną fotografię ale... bez retuszu!

Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.