Ciekawostki 13

Instalacja nowej iglicy na Kościele Św. Jakuba wywołała olbrzymie zainteresowanie tym jak to miejsce wyglądało wcześniej. Popatrzmy co widać na starych pocztówkach z mojej kolekcji.

Wszystkie prezentowane na tej stronie kartki pokazują Jacobi-Kirche czyli Katedrę Świętego Jakuba. W połowie XIII wieku rozpoczęto w tym miejscu budowę pierwszej murowanej trzynawowej bazyliki. Zachowana do dziś forma świątyni pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Imponująca wieża powstała najprawdopodobniej tuż przed przejęciem kościoła przez protestantów w 1534 roku. Przetrwała do wielkiego pożaru w 1677 roku. Pierwszą próbę odbudowy podjęto dopiero w 1893. Niestety rok później bardzo silny wiatr spowodował zawalenie się całej wznoszonej konstrukcji. Co gorsza upadająca konstrukcja wieży spowodowała spore szkody. Ponowną rekonstrukcję zakończono dopiero w 1901 roku.

Na wielu kartkach pocztowych z końca XIX wieku Katedra Świętego Jakuba ma... dorysowaną wieżę! Ponieważ zwykle są to zdjęcia robione z dużej odległości, katedra na pocztówce nie jest duża, i sprawny retuszer-korektor nie miał większych problemów z "odtworzeniem" dawnego widoku wieży.

Kościół został ponownie bardzo poważnie uszkodzony w czasie nalotów w 1944 roku. Spalił się cały dach oraz wieża. Po wojnie prowizorycznie wieżę nakryto "namiotowym" daszkiem. Choć mało kto o tym dzis pamięta świątynia była ruiną aż do 1971 roku! Jedynie w 1960 wmocniono mocną nadwątloną konstrukcję wieży. Tymczasowy daszek - jak każda prowizorka - okazał się wyjatkowo trwały i bez zmian wytrzymał bardzo długie lata, bo aż do 2008 roku.

 • fragment pocztówki ok.1901 roku
  fragment pocztówki ok.1901 roku
 • fragment pocztówki ok.1905 roku
  fragment pocztówki ok.1905 roku
 • fragment pocztówki ok.1931 roku
  fragment pocztówki ok.1931 roku
 • fragment pocztówki ok.1931 roku
  fragment pocztówki ok.1931 roku
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.