Ciekawostki 7

Kolejna odmiana kartek pocztowych modnych w pierwszych latach minionego wieku. Dziś pewnie takie kartki zwano by "pocztówka - niespodzianka". Przedstawiały różne widoki: kiosk z gazetami, listonosza z torbą, ulicznego kataryniarza, małe dziecko z trudem sięgające do pocztowej skrzynki, albo właśnie żołnierza z plecakiem. W środku były zawsze ukryte miniaturowe fotografie z miasta.

Kartki takie były bardzo popularne w wielu niemieckich miastach stąd często spotyka się pewne stałe wzory. Jednym z nich jest motyw dzielnego i uśmiechniętego żołnierza z mauserem na ramieniu. Znam co najmniej kilka podobnych kartek wydanych w różnych miejscach. Oczywiście obok głowy dzielnego wojaka jest wtedy umieszczony stosowny napis z nazwą właściwego miasta.

Ciekawostką jest taka sama kartka wydana już w XXI wieku... przez Towarzystwo Naukowe im. Karola Estreichera (www.fortyfikacje.pl) oraz miłośników fortyfikacji w Świnoujściu! Można ją nabyć jako pamiątkę z wizyty w świnoujskiej twierdzy (Fort Gerharda - goraco polecam!) razem z innymi okolicznościowymi pocztówkami naśladującymi wydawnictwa z epoki.

 • "Gruss aus Stettin"
  "Gruss aus Stettin"

  bez obiegu pocztowego
 • Modne kartki
  Modne kartki

  na małych fotografiach:
  Hafenpartie mit Hakenterrasse
  Baumbricke
  Fischbollwerk
  Hansabrucke
  Museum und Regierung
  Rathaus
  Hakenterrasse
  Kaiser-Wilhelmplatz
  Hohenzollernplatz und strasse
  Manzelbrunnen
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.