Ciekawostki 9

Radio w Szczecinie (VOX Haus) ruszyło oficjalnie w drugiej połowie grudnia 1925 roku (prof. Białecki podaje datę 18 grudnia, część źródeł niemieckich pisze o 17 grudnia). Sieć nadawczą budowano w oparciu o niemiecką pocztę, zaś położony blisko Berlina Szczecin był jednym z pierwszych "zradiofonizowanych" miast. Warto pamiętać, że pierwsza niemiecka stacja radiowa nadająca regularny program powstała w Berlinie w 1923 roku.

Skromny szczeciński nadajnik miał w 1925 roku moc zaledwie 500W, co pozwalało na odbiór sygnału w promieniu do 20 kilometrów za pomocą prymitywnych urządzeń detektorowych (kryształkowych) oraz trochę dalej, o ile nasz odbiornik radiowy wyposażony był w lampy wzmacniające. Zgodnie z międzynarodowym podziałem częstotliwości program nadawano na fali o długości 283metrów.

W 1929 roku Prowincja Pomorska została włączona w obszar nadawczy spółki akcyjnej Funkstunde AG Berlin.

Od 1934 roku działała już nowa stacja przy ul. Śląskiej, a do emisji służyła wysoka na 93 metry wieża nadawcza przy ul. Św.Wojciecha. Co ciekawe wieża była... drewniana (!) i sama w sobie nie była anteną (jak np. słynny maszt radiowy w Gąbinie) lecz tylko rodzajem "wspornika" dla niewielkiej anteny kołowej umieszczonej na jej szczycie (widać to wyraźnie na pocztówkach).

Proszę zwrócić uwagę, że dziś budowa wieży nadawczej w samym centrum miasta byłaby nie możliwa ale w tamtych czasach...

  • Karta bez obiegu
    Karta bez obiegu

    Widok wieży od strony Hohenzollernplatz.
  • Karta bez obiegu
    Karta bez obiegu

    Widok wieży. Zwracam uwagę na biuro Allianz - już wtedy popularnej firmy ubezpieczeniowej.
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.