Paszporty

Oto dwa ciekawe dokumenty. Tak wyglądają paszporty Rzeczpospolitej Polskiej wystawione przez Konsulat Polski w Szczecinie 17 stycznia 1935 roku oraz 25 stycznia 1937 roku.

Właścicielem pierwszego paszportu był Franciszek Kubiak. W chwili wystawiania dokumentu zamieszkały w Warnitz, urodzony 25 września 1889 roku w Wieluniu. Pan Franciszek był robotnikiem rolnym. Miał średni wzrost, jasne włosy i niebieskie oczy. Pisał chyba ze sporym trudem bo jego podpis pod zdjęciem nosi wyraźne ślady drżącej ręki.

Paszport wystawiła w imieniu Konsula Generalnego w Szczecinie sekretarz rachunkowy konsulatu Jadwiga Kołodziejczak. Pobrano stosowną opłatę skarbową - 2,5 marki. Paszport, na blankiecie o numerze seryjnym 646788, otrzymał dodatkowy numer kolejny w konsulacie - 69. Dopisano też oznaczenie K-89. 20 lutego 1939 paszport przedłużono na kolejne dwa lata. Zrobił to Konsul W.Russocki.

Dokument zawiera wewnątrz niemieckie adnotacje o meldunkach w okręgu pyrzyckim (Kreis Pyritz). Jest ich kilka. Ostatni wpis wraz z pieczątką ma datę 30 stycznia 1940 roku i jest zaświadczeniem o przedłużeniu meldunku na kolejne 6 miesięcy. Co dalej stało się z właścicielem paszportu? Wyjechał? Został deportowany?

Drugi paszport należał do Marty Węgrzyn zamieszkałej w Dumsewitz koło Garz na wyspie Rugii. Pani Marta urodziła się 17 października 1914 roku w Sangeshanzen (Niemcy). Miała średni wzrost, włosy ciemnoblond, piwne oczy i też była robotnikiem rolnym.

Paszport wystawiony jest na blankiecie o numerze seryjnym 505948, z numerem kolejnym konsulatu 102 oraz z dodatkowym oznaczeniem W-9. Ostatni wpis ma datę 7 listopada 1939 i jest zaświadczeniem o przedłużeniu meldunku do 15 marca 1940 roku. Dokument jest przedziurkowany co może świadczyć o jego urzędowej anulacji. Ale kiedy i gdzie jej dokonano?
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.