Kolejny przykład karty z kliszy wykorzystanej ponownie po wojnie. Jeszcze gorsza niż poprzednio jakość w porównaniu z oryginałem. Pierwotna karta przedstawia bardzo popularny na przedwojennych zdjęciach motyw, czyli Kaiser Wilhelm-Platz (Plac Gruwnaldzki). Jest na wielu pocztówkach i można obserwować kolejne fazy przebudowy.
Inna spotykana pisownia nazwy to po prostu Kaiser Wilhelmplatz. Był to jeden z charakterystycznych gwiaździstych placów w dawnym Szczecinie, mniej więcej w połowie długości Kaiser-Wilhelm-Strasse. Kiedyś był to też centralny fragment śródmieścia "nowego" Szczecina. Pierwotnie plac miał kształt prostokąta i powstał na gruzach dawnego Fortu Wilhelma. W widocznej formie wybudowano go pod koniec XIX wieku i był największym kolistym placem w mieście. Oprócz Kaiser-Wilhelm-Strasse przecinała go jeszcze druga wysadzana drzewami promenadowa aleja - Friedrich-Karl-Strasse (dziś Józefa Piłsudskiego, wcześniej Mariana Buczka).
Proszę zwrócic uwagę, że dolna kartka to bardzo rzadki przypadek przedwojennej pocztówki ze Szczecina napisanej po polsku (tu jest treść)!
obieg pocztowy, 20.05.1948
napis: "Szczecin - Plac Grunwaldzki"
wyd. ?, nr K-51001
oryginalna klisza bez
poprawek, bardzo zły papier, numer
K-51001 identyczny jak na innych kartach wykorzystujących
niemieckie oryginalne klisze
obieg pocztowy, 30.12.1935
napis: "Stettin - Kaiser Wilhelm-Platz"
Photo-chamois nach Original-Aufnahmen von Hans
Hartz, Hamburg, Echte Photographie, 6172
UWAGA: kartka jest napisana po Polsku i wysłana do Ostrowa Wielkopolskiego w 1935 ze Szczecina (!)