Pocztówki - fotografie (10)

Pocztówki - fotografie (10)

Cztery pocztówki-fotografie związane z wojskiem stacjonującym w Szczecinie. Pierwsza kartka to typowa pamiątkowa fotka jakich w tamtych czasach robiono bardzo dużo. Zdjęcie w tle (baraki, namioty, poidła dla koni) było gotowe i zawsze takie samo. Zmieniały się tylko sylwetki żołnierzy na pocisku. Znawcy militariów mogą bacznie popatrzeć na czym siedzą żołnierze. Mówiąć krótko - atrapa pocisku w atelier fotografa Maxa Schultze w Dornitz przypomina bardziej granat do mauserowego garłacza niż prawdziwy pocisk artyleryjski. Ale z drugiej strony, co ciekawe, wyraźnie widać w tylnej części korpusu prowadnice nadające w czasie lotu "prawdziwego" pocisku, niezbędny dla stabilizacji, ruch obrotowy.

Druga kartka-fotografia to kierowca wojskowy Alfred Liebig (Ersatz Abteilung 7, 3 Kompagnie des kraftfahrer Batalion, 1 korporalschaft, Stettin), który na pamiątkowej fotce wysłanej ze Szczecina do stolicy Niemiec pisze tak:

Pan Leon Majewski, Berlin N[ord] 28, Bernauerstraße 40, III piętro, u pani Niemtz [właściwie Bernauer Str. 40-41 IV]
Drogi przyjacielu! Chcę napisać Tobie parę słów. Wiedzie mi się dobrze, czego i Tobie życzę. Czy z powrotem masz pracę? Przesyłam Tobie moje zdjęcie. Proszę, napisz wkrótce znowu i pozdrów ode mnie panią Niemtz [szwaczka Berta N.]. Bądź wielokroć pozdrowiony przez Twojego przyjaciela, Alfreda Liebiega.

Trzecie zdjęcie to fotografia z koszar na Krzekowie (Kreckow). Czwarte przedstawia oficera Marynarki. Ale czy ktoś potrafi powiedzieć o tych postaciach więcej?

 • bez obiegu v.Altegrabow nach Stettin pamiątkowa Max Schutze, Dornitz
  bez obiegu v.Altegrabow nach Stettin pamiątkowa Max Schutze, Dornitz
 • 21.06.1916 obieg pocztowy Alfred Liebig wojskowy kierowca
  21.06.1916 obieg pocztowy Alfred Liebig wojskowy kierowca
 • 2.04.1916 obieg pocztowy Hans ? zdjęcie z Krzekowa
  2.04.1916 obieg pocztowy Hans ? zdjęcie z Krzekowa
 • bez obiegu datowana Juli 1916 oficer marynarki? Samson & Co, Stettin
  bez obiegu datowana Juli 1916 oficer marynarki? Samson & Co, Stettin
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.