Pocztówki - fotografie (9)

Następne kartki-zagadki, które czekają na identyfikację! Pierwsza od lewej na szczęście opisana ołówkiem: "Stettin, Saunierstrasse" czyli: "Szczecin, Władysława Jagiełły" (śródmieście, budynek o nr 10). Proszę zwrócić uwagę na licznych gapiów przyglądających się pracy fotografa. Na dole jest grupka dzieci po prawej i dwie panie w oknie po lewej. Patrząc wyżej dostrzeżemy trójkę w oknie po prawej u góry. Widać też zaciągnięte drewniane żaluzje.

Skoro mowa o paniach w oknie. Druga kartka to częsty w tamtych czasach fotomontaż portretu robionego na życzenie oraz wybranej panoramy miasta (w tym przypadku Wały Chrobrego - Hakenterrasse, do tego zacumowana po prawej bocznokołowa Freya i odbijająca przy pomocy holownika Hertha). Tu jest powiększenie tego detalu.

Trzecia kartka jest w oryginale fatalnej jakości. Mocno pożółkły papier ma po 80 latach słabiutki kontrast. Tu jest trochę "podkręcony", a dla zainteresowanych przygotowałem "obrobione" powiększenie . Według mnie to budynek przy Pionierstrasse - dziś ulica Ściegiennego (choć po wojnie trochę przebudowany).

Czwarta kartka to zagadka rozwiązana w marcu 2007 przez Panią Małgorzatę Wrzosek ze Szczecina (dziękuję!). Na ścianie po prawej widać skrawek jakiejś reklamy. Dwa okna po prawej na drugim piętrze są zaznaczone krzyżykami. Ulica ma spadek w lewo. I ten samochód z epoki!

 • bez obiegu Saunierstrasse 10 Władysława Jagiełły dobra jakość ! kartka opisana
  bez obiegu Saunierstrasse 10 Władysława Jagiełły dobra jakość ! kartka opisana
 • bez obiegu portret - dwie kobiety An der Hakenterrasse zbliżenie panoramy Hertha i Freya
  bez obiegu portret - dwie kobiety An der Hakenterrasse zbliżenie panoramy Hertha i Freya
 • 5.10.1934 obieg pocztowy Pionierstrasse Ściegiennego 2 w oryginale zła jakość
  5.10.1934 obieg pocztowy Pionierstrasse Ściegiennego 2 w oryginale zła jakość
 • 4.09.1934 obieg pocztowy Turnerstrasse Jagiellońska 22 ciekawy samochód
  4.09.1934 obieg pocztowy Turnerstrasse Jagiellońska 22 ciekawy samochód
Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.