Polecam, czyli ciekawe strony o Szczecinie i nie tylko

 • Sedina.pl - Portal Miłośników Dawnego Szczecina

  Zdecydowanie najlepsze i najciekawsze obecnie miejsce w sieci gdzie można znaleźć bardzo wiele informacji o dawnym Szczecinie. Szczególnie polecam Forum. Przy odrobinie wytrwałości pozwala uzupełnić wiedzę o zapomniane szczegóły. Po latach prób na portalu wreszcie jest też doskonała galeria, choć wśród pocztówek można zanaleźć... kilka skopiowanych z mojego serwisu :) Portal oparty na technologii PostNuke udostępnia również kanały RSS. Dostępne ankiety i Księga Gości. Logowanie. Wielkie brawa dla autorów!

 • Portal Regionalny Stetinum.pl

  Nowocześnie, z rozmachem i fantazją! Ściskam kciuki by się udało bo to fajny pomysł i bardzo sprawnie robiony. Na czasie, pełen informacji, zdjęć, zapowiedzi itp. Aż szkoda, że ktoś wczesniej nie wpadł na taki pomysł. Gorąco zachęcam do sprawdzenia jak to działa i co tam można zobaczyć. Zachęcam tym bardziej gorąco, że od kwietnia 2009 portal Stetinum.pl zamieszcza raz w tygodniu moje artykuły o starym Szczecinie - kroniki Romana Czejarka. Z dużym zainteresowaniem czekam na Państwa uwagi i komentarze. Propozycje tematów mile widziane :)

 • Kocham Szczecin

  Też ścisła czołówka stron internetowych o Szczecinie! Zupełnie inne podejście do tematu. To tu na przykład znaleźć można informacje o tych, którzy ze Szczecina pochodzą i są znani w całej Polsce - Filipinki, Radosław Majdan, Henryk Sawka, Monika Szwaja, Anna Jurksztowicz, Krzysztof Kołbasiuk itp. Polecam również stronę z wierszami poświęconymi miastu... Byłem mile zaskoczony, że dziś ktoś o czymś takim myśli.

 • Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego

  Świetna strona redagowana przez Sławomira Pawlaka z Kamienia Pomorskiego wraz z grupą przyjaciół. Trafiłem tu przypadkowo szukając linków do mojej książki "Swobnica - Wildenbruch". Od tej chwili polecam tę stronę innym.

 • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej - Zamek

  Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym Zamku Książąt Pomorskich i jest jedynym w Szczecinie biurem informacji turystycznej czynnym przez 7 dni w tygodniu. Ja polecam rzut oka na stronę w sieci. Skromnie ale za to bardzo konkretnie. Jest z czego korzystać!

 • Szczecin / Stettin - Großstadt zwischen Oder und Ostsee

  Niemieckojęzyczna strona o dawnym Szczecinie (i nie tylko). Sporo niezłych informacji m.in. o fabryce Braci Stoewer, stoczni Vulcan oraz o znanych ludziach urodzonych w Szczecinie - Katarzynie Wielkiej, Hainrichu Georgu, Leonie Jesselu i Alfredzie Doblinie. Bez logowania. Witryna dość często aktualizowana.

 • Szczeciń na pocztówkach z okresu PRL

  Dla miłośników szczecińskich pocztówek wielka gratka. Prywatna strona Marka Jurgowiaka, który podjął próbę skatalogowania wszystkich pocztówek z okresu PRL. Kartki przedstawiają Szczecin oraz dawne Województwo Szczecińskie. Ładnie zrobione, logiczna nawigacja, tylko czekać na uzupełnienie kolekcji! Brawo.

 • Latarnia Morska "Roter Sand"

  Na widok tej strony w moim oku zakręciła się mała łezka. Nie ma już tego świata i miło, że jest ktoś komu chcę się go choć trochę zachować... Prosta ale ciekawa strona poświęcona niezwykłej latarni morskiej "Roter Sand". Co to ma wspólnego z pocztówkami oraz Szczecinem? Ano ma i to wiele - w sekcji pocztówkowej przepiękne litografie (i nie tylko) ze szczecińskimi czterokominowcami przepływającymi właśnie koło "Roter Sand". Mam na szczęście większość tych kart i lada moment trafią one i na moją witrynę. Bez logowania.

 • German Naval History

  Podstawowe miejsce do zdobywania wiedzy o wybudowanych w Szczecinie jednostkach Hochseeflotte oraz Kriegsmarine. Imponująca zgromadzoną wiedzą prywatna strona Michaela Emmericha. Co prawda bez wyszukiwania po stoczniach i miastach, ale pamiętając nazwy "Vulcan" i "Oderwerke" można sporo zdziałać. Sylwetki, dane, losy okrętów. Są też szczecińskie czterofajkowce (w sekcji: jednostki pomocnicze). Bez logowania.

 • Ellis Island - Port of New York Passenger Records

  Baza danych, w której szczecińskie statki mają swoje ślady prawie na każdej stronie. Szczególnie moje ukochane czterokominowce. Jeżeli ktoś szuka śladów swojej rodziny, która ponad sto lat temu zdecydowała się na emigrację to jest to najlepsze miejsce. Szczerze polecam.

 • The Ship List

  Podstawowe miejsce do zdobywania wiedzy o niemieckich statkach handlowych oraz niemieckich armatorach. Dobra wewnętrzna wyszukiwarka umożliwia odnajdywanie jednostek zwodowanych w Szczecinie głównie w stoczniach Vulcan-Stettin oraz Oderwerke, ale nie tylko. Baza danych (tworzona systematycznie od 1999 roku) nie jest jeszcze kompletna lecz nawet to co jest robi imponujące wrażenie. Stała aktualizacja. Polecam! Strona bez logowania.

 • Die Reederei Braeunlich in Stettin

  Drugie ważne miejsce dla tropicieli losów szczecińskich statków. Tutaj najłatwiej znaleźć szczegóły dotyczące floty Braeunlicha. Strona może niezbyt zgrabna graficznie ale zasobna w dane, zdjęcia oraz reprodukcje pocztówek. Są tu m.in. takie statki jak "Freia", "Odin", "Swinemünde", "Imperator", "Berlin", "Hertha", "Frigga" i "Rugard". Proste lecz wystarczające tłumaczenie na język polski! Bez logowania.

 • Alt-Damm czyli Szczecin Dąbie

  Prywatna strona o jednej z największych dzielnic Szczecina. Sporo ciekawych materiałów. W oglądaniu trochę przeszkadza silne tło i brak niezależnego od przeglądarek formatowania stron, co powoduje, że użytkownikom np. Opery obraz może się lekko rozjechać. Ale pominąwszy kłopoty techniczne - z pewnością to bardzo interesujące miejsce.

 • Szczecin Pogodno

  Kolejna prywatna strona, tym razem o jednej z najpiękniejszych dzielnic Szczecina czyli o Pogodnie. Fotografie i opisy. Trzymam kciuki za rozwój strony bo sam przez wiele lat mieszkałem przy ul.Wita Stwosza... Choć o poniemieckim bloku, w którym spędziłem czasy dzieciństwa, krążyły podejrzane historie.

 • Szczecin Warszewo

  Bardzo dobra strona, która żyje tym co jest ważne dla mieszkańców tej pieknej dzielnicy Szczecina. Są nawet takie detale jak rozkłady jazdy autobusów. Strona na bieżąco aktualizowana, ciekawa i godna polecenia :)

 • Szczecin Prawobrzeże

  Przede wszystkim bardzo duży i dobrze opisany zbiór kartek z prawobrzeża. Jest też forum, na którym można wymienić poglądy dotyczące tej trochę zapomnianej części Szczecina. Z pewnością galeria warta odwiedzenia i szczegółowej analizy.

 • Szczecin Wielgowo, Zdunowo i Sławociesze

  Ciekawy zbiór informacji o dzisiejszym Wielgowie i okolicach. To jedna z dzielnic na obrzeżach dawnego Wielkiego Szczecina, trochę teraz zapomniana, a szkoda. Może ta strona przypomni o jej istnieniu?

 • Archiwum Państwowe w Szczecinie

  Podstawowe informacje o ważnej placówce gromadzącej dokumentację dawnego Szczecina. Typowa strona prezentująca urząd. Aż szkoda, że nie ma tu czegoś więcej... Bez logowania.

 • Towarzystwo Miłośników Historii Ziemii Gryfińskiej

  To właśnie na terenie działania tej grupy miłych osób leży Swobnica (Wildenbruch). Ciekawa strona, stale aktualizowana. Warto dodać, że TMHZG wydaje własny kwartalnik na bardzo wysokim poziomie. Tam też można poczytać o trudnych losach Swobnicy. Brawo dla TMHZG!

 • Samochody Stoewer strona Marcina Pawlickiego

  Ciekawa strona o samochodach z dawnego Szczecina. Trochę niekompletna w informacje (nie wiem czemu stare pojazdy zostały potraktowane trochę wybiórczo), bo o jednych modelach dużo a o innych wcale, tym niemniej warto zobaczyć.

 • Stoewer-Museum.de

  Chylę czoła przed aktywnością autorów tego prywatnego Muzeum. Trochę daleko od Polski bo w Niemczech ale obowiązkowo trzeba zobaczyć. Proszę tylko wcześniej sprawdzić dokładnie godziny otwarcia by nie było zaskoczenia. Strona po angielsku i po niemiecku.

 • CC EVENTS

 • kartki - Allegro

Copyright by Roman Czejarek.
Kopiowanie bez pisemnej zgody autora zabronione.